1. pl
  2. en
07 czerwca 2017

Konsultant permakultury pomoże Ci poszerzyć wizję Twojego projektu nawet, gdy wydaje Ci się, że niektóre z nich są albo trudne albo wręcz niemożliwe do wykonania.

 

Bo z wielu rzeczy na początku po prostu nie zdajesz sobie sprawy. Każdy może poczytać o spiralach ziołowych, ogrodach leśnych lub rowach konturowych lub oglądnąć na ich temat mnóstwo filmów na YouTube. I każdy może oczywiście taką inwestycję poczynić samodzielnie.

Ale czym innym jest założenie ogrodu leśnego a czym innym posadzenie go w taki sposób aby sam się nawoził i podlewał, dawał owoce,

a do tego robił to w czasie znacznie krótszym niż wynika to z naturalnego wzrostu i sukcesji roślin. Początkowo może się wydawać,

że na działce nie ma miejsca, że ogród leśny jest tam bez sensu ale po wspólnym zastanowienie okaże się, że tak nie jest.

 

Właśnie to wspólne 'dogrywanie' wizji jest niezwykle istotne. Kreatywność powstaje przecież z interakcji dwóch (co najmniej) osób.

Doświadczenie projektanta umożliwia mu stosowanie 'zagęszczania' roślin w czasie i przestrzeni ('ang. 'Stacking in space in time')

czyli nasadzania wielu roślin łącznie i jedne po drugich, stosowanie efektu krawędzi, używanie permakulturowych wzorców do optymalnego umiejscowienia elementów upraw czy zwierząt. Często możliwe jest uzyskanie korzystnych efektów ubocznych, z których nie zdajemy sobie sprawy myśląc o swojej wizji projektu. Szklarnia podgrzewana ciepłem kur, pływająca na stawie szklarnia, która wymusza krążenie w nim

wody, fasola wspinająca się po kukurydzy to niektóre 'sztuczki', których możemy używać projektując wspólnie ogród, działkę,

gospodarstwo czy wioskę.

 

Generalnie poszerzenie wizji umożliwia znacznie większą efektywność naszego przedsięwzięcia a przede wszystkim chroni nas od błędów zaniechania ('Mogłem to zrobić pięć lat temu jak zakładałem ogród').

 

 

Konsultant permakultury poszerzy Twoją wizję

Konsultant permakultury

Regulamin sklepu

Polityka prywatności

Copyright: Leszek Frankiewicz