1/ WIADOMOŚĆ TEKSTOWA

 

Temat — Temat dyskusji dla Modułu 2.5 — Projektowanie w celu wychwytywania i magazynowania energii 

 

Tekst posta: W animacji Geoff wspomniał, że teren, który został gruntownie 'oczyszczony' z roślinności szybko traci energię.   Zastanawiam się, czy można by podać jakiś konkretny przykład.   Zgaduję też, że woda nie jest jedyną energią, którą próbujemy wychwycić, ale użyto jej jako prostego przykładu. Czy istnieją inne rodzaje energii, które próbujemy wychwycić?

 

Odpowiedź TA (Technical Asistant) -

 

Przykład jest wszędzie tam, gdzie coś takiego się wydarzyło. Weź przykładowo pod uwagę wodę  na pustyni, która spływa w dół zbocza, rzeźbi bruzdy w ziemi i szybko znika. W moim mieście, za każdym razem, gdy na raz spadnie kilka centymetrów deszczu, ulice są zalane mniej więcej 45cio centymetrową warstwą wody.  Ale woda z tego samego deszczu nie wpływa taką warstwą na moją posesję, ponieważ spływa po łodygach, aż do zmiękczonej gleby, aż do korzeni. Zacząłem od małych zagłębień - bagien, ale po około 13 latach większość z nich jest ledwo widoczna pod masą roślin i ściółki.

 

Kolejnym przykładem jest nasłonecznienie. Jeśli promienie słoneczne padają na goły piasek, wytworzy ciepło, które w nocy rozprasza się i znika. Jeśli wyląduje na tysiącach kilometrów kwadratowych liści w lesie, większość z nich łączy się z substancjami chemicznymi z powietrza, pochłaniając węgiel w postaci cukrów. Są one w dużej mierze przekazywane z liści na gałązki, łodygi, gałęzie, pień i korzenie, skąd przekazują wydzielinę drobnoustrojom w glebie i sieciom grzybów dzielących wodę i składniki odżywcze, a nawet komunikację między roślinami, często na wielu kilometrach kwadratowych. mile. Światło słoneczne lub jego produkt jest wielokrotnie poddawane recyklingowi w glebie, gdy jeden organizm zużywa drugi lub odpady, a składniki odżywcze są przekazywane z powrotem do drzewa, które wykorzystuje je do wypuszczenia większej liczby liści i zatrzymania większej ilości światła słonecznego. Staje się to naszą kukurydzą, batatami i fasolą, a także przekształca się w mleko, jajka i mięso oraz we włókno, którego używamy do produkcji odzieży i drewna, którego używamy w budownictwie.

 

W ten sposób jeden  słoneczny dzień może nam wytworzyć mnóstwo zapasów. Wychwytujemy energię obiegów węgla i azotu oraz cykli fosforanów i potasu – i nie bez powodu są one uważane za główne składniki odżywcze w nawozach.

 

A kolejny przykład z tym związany jest można powiedzieć totalnie odlotowy. Chodzi o to, że ludzie również czerpią korzyści z tych cykli, a także przekazują informacje tam i z powrotem, poszerzając zasięg indywidualnej percepcji poprzez nasze historie, naszą muzykę i nasze rozmowy. Przechowujemy pomysły przez pokolenia. Jakkolwiek odległe może się wydawać wyobrażenie, że energia naszych pomysłów jest produktem energii wody i słońca oraz naturalnych cykli, jest tak w istocie  ponieważ bez nich nie moglibyśmy tego zrobić.

 

 

2/ WIADOMOŚĆ 'FILMOWA'

 

Często odpowiedź na pytanie jest ilustrowana filmem Geoffa Lawtona.

Tutaj pytanie brzmiało:

 

Czy tworzenie ogrodu leśnego w istniejącym już ekosystemie leśnym jest decyzją etyczną i zgodną z zasadą permakultury - Troska o Ziemię?

 

Poniżej odpowiedź, której ja udzieliłem (wszystkie teksty będą tłumaczone na polski)  a Geoff uznał to pytanie na tyle interesujące, ze nagrał odpowiedź filmową

 

 

ZAPISZ SIĘ !

PRZYKŁAD WIADOMOŚCI, KTÓRE BĘDĘ WYSYŁAŁ

WIEDZA PROSTO OD GEOFFA LAWTONA

Jestem projektantem

permakultury i

asystentem technicznym

Geoffa Lawtona.

Twój e-mail:
O ile oczekujesz specyficznych treści napisz, postaram się je uwzględniać
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany — dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

 

Moją misją jest propagowanie permakultury jako dziedziny, która nie tylko może przynieść rozwiązania problemów w skali całej naszej cywilizacji, ale również jako dziedziny, która może wnieść mnóstwo radości, spełnienia i szczęścia.

 

Zajmuję się permakulturą zarówno u siebie w gospodarstwie jak i podczas wykonywania i wdrażania projektów gospodarstw i ogrodów permakulturowych. Od 2019 go roku wykonałem około 50ciu takich projektów.

 

Moja wytrwałość i wiedza zostały zauważone przez Geoffa Lawtona i w chwili obecnej jestem jednym z 10ciu asystentów technicznych w kursie Permaculture Design Course 2024, który jest najstarszym i najbardziej rozbudowanym szkoleniem z projektowania permakulturowego. W  tym roku w tym kursie uczestniczy około 2500 osób.

 

A to daje mi dostęp do unikalnej wiedzy, bezpośrednio od Geoffa, którą to wiedzą chcę się z Wami dzielić.

 

Począwszy od czerwca przez 12 miesięcy trwania kursu co tydzień będę wysyłał jedno zagadnienie/problem, które zadają nam studenci, a na które odpowiedzi udziela albo sam Geoff Lawton albo któryś  z jego asystentów. Przykład takiego zagadnienia jest zamieszczony poniżej.

 

Jeśli zostawicie mi swój adres email, co tydzień dostaniecie taki artykuł.

 

DLACZEGO EMAIL? ktoś może zapytać...Czy nie możesz tego publikować na swojej stronie?

 

NIE, NIE MOGĘ.  W ubiegłym roku padłem ofiarą ataku hackerskiego, w wyniku którego straciłem prawie 15 tys fanów na FB, sześć lat pracy nad swoim fanpage i kilkadziesiąt tysięcy złotych zainwestowanych w reklamy. FB nie chciał mi pomóc. Więc to jest powód zbierania adresów email...

Reaktywoweałem swoją stronę -  Permakultura Troska o Ludzi, ale zamiast 15 000 ma 146 ciu fanów... I z oczywistych względów nie zamierzam tej grupy na FB aktywnie powiększać.

 

 

Regulamin sklepu

Polityka prywatności

Copyright: Leszek Frankiewicz