Copyright

Leszek Frankiewicz


 

CELEM projektu jest zaplanowanie całościowego ekosystemu, który będzie sam wzrastał, sam się nawadniał i sam zasilał wykorzystując

 

do tego istniejące energie - słońca, roślin, wiatru i życiodajnej gleby

 

A ponadto....

 

1. Kwestia terenu. Każdy jest inny i każdy ma swoje wady i zalety. Jeśli nie robiłaś/robiłeś nigdy projektu, to bardzo trudno będzie Ci wydobyć z terenu maksimum jego potencjału. W efekcie będziesz wkładać mnóstwo pracy w coś, co może robić się samo lub z niedużym własnym  wkładem.

 

2. Kwestia wizji. Zakładając farmę czy gospodarstwo nie wiemy co można z niej jeszcze 'wycisnąć'. Jakie funkcje można dodać przy okazji projektowania głównych zadań naszej farmy, jakie przychody lub inne rodzaje zysków można uzyskać.

 

3. Kwestia gleby. W ponad 30tu projektach, które wykonałem tylko raz zdarzyło się, że nie trzeba było projektować sposobu rekultywacji gleby. Tak jest jej stan na dzień dzisiejszy i nie poprawimy go doraźnie stosując komposty, farmy dżdżownic czy wysiewając poplon. Zdrowa gleba jest czymś nieporównywalnie bardziej złożonym. Zdrowa gleba to zdrowa roślina, a zdrowa roślina to brak szkodników,  ślimaków, mszyc, czy mrówek. Zdrowa roślina radzi sobie z tym sama. Ale musi mieć zdrową glebę ROŚLINA I GLEBA TO JEDNO.


CO ZAWIERA PROJEKT? Przede wszystkim kilkadziesiąt stron tekstu + kilkanaście mapek i rysunków. A szczegółowo:

 

1) zaplanowanie gospodarki wodnej czyli zbieranie, rozsączania, spowalnianie jej spływu tak aby nic z gospodarstwa nie uciekało

 

2) ustalenie sektorów i 'zapraszanie' korzystnych energii (słońca, widoku, itp) i odstraszania niekorzystnych(wiatru, deszczu, zapachu, hałasów)

 

3) określenie stref gospodarstwa oraz optymalnej komunikacji wewnętrznej i dostępu do gospodarstwa

 

4) zaplanowanie strategicznych nasadzeń to znaczy drzew i krzewów spełniających wielorakie funkcje ekologiczne (np ładowanie azotu, potasu, fosforu, produkcja mulczu, zapobieganie erozji, pobudzanie życia gleby, osłony wiatrowe, zacienienia, redukcja hałasu-to przykłady niektórych)

 

5) określenie procesu wytwarzania gleby - z czego i ile

 

6) określenie metod regeneracji gleby

 

7) określenie niezbędnych i przydatnych budowli, infrastruktury permakulturowej stałej i mobilnej (np sieczkarnie, kompostowniki, suszarnie,itp)

 

8) określenie sposobów wykorzystania zwierząt do pomocy w regeneracji gleby, czyszczenia, nawożenia i pobudzania jej do życia

 

9) określenie niezbędnych prac ziemnych

 

 

Nie zbieram adresów email, nie udostępniam ich. Jestem w stanie zrobić 8-10 projektów w roku co pokazuje skalę mojej działalności marketingowej.

PEŁNA WERSJA MOJEJ STRONY WWW - https://permakultura-projekty.pl

 

Twoja samowystarczalność, mój projekt. Razem wspieramy Życie na naszej planecie

Jeśli interesuje Cię koszt, pełny zakres lub inne kwestie dotyczące projektu, napisz do mnie! Odpisuję zawsze.

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany — dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!
Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany — dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!